מתי ולמה צריך לעבור מבחן GMAT

 

GMAT – מה זה בכלל ולמה לצריך לעבור אותו?

תארים שניים בארץ ישראל ובמדינות רבות בעולם נחלקים בעיקרם לשני סוגים: כאלו שמקבלים את הסטודנטים המיועדים על סמך הציונים המשוכללים של התואר הראשון, ואחרים שמבקשים מהנבדקים לבצע מבחנים מיוחדים הבודקים התאמה ספציפית לתואר הנדרש. מבחנים שכאלו ניתן למצוא לדוגמא כתנאי קבלה לתואר שני בחוג לפסיכולוגיה, וגם כמובן בדרך לתואר שני במנהל עסקים. בנוסף, כמעט כל סטודנט שרוצה ללמוד בחו"ל מחוייב בציון GMAT רק על מנת להגיש בקשה להתקבל ללימודים. המבחן, GMAT, הוא מבחן ממוחשב שמבקש לבחון את יכולותיהם של המועמדים בתחומי אסטרטגיה, יכולות אנליטיות ספציפיות, חשיבה מסוג כמותי תוך מיון נתונים, היגיון ולוגיקה ועוד. כל אלה נבחנים תחת זמן קצוב כדי לבדוק כיצד הסטודנטים פועלים במצבי לחץ.

 

מה מיוחד בסוג זה של מבחן?

ראשית, המבחן בנוי בצורה אדפטיבית. במילים אחרות, השאלות עצמן נבחרות בהתאם לרמתו של הנבחן. הנבחנים כולם מתחילים ברמת שאלות בינוניות, אם הם עונים נכונה על שאלה- השאלה הבעיה תהיה קשה יותר, אם הם טועים בשאלה- השאלה הבאה תהיה קלה יותר. בדרך זו כחלק מהציון שיקבל הנבחן, מחושבת גם רמת השאלות הסופיות אותן פתר, דבר המעניק פרספקטיבה נוספת על רמתו של המבקש ללמוד. המבחן הינו עולמי, מתבצע מידי שנה בכ110 מדינות ונבחנים בו כ-286,000 איש. בישראל, המבחן נערך בעיר רמת גן במרכז בדיקה מאובטח ונבחנים במקום מידי שנה כ-2,400 איש. טווח הציונים האפשרי במבחן נע בין 200 ל-800 בקפיצות של עשר נקודות, כשהממוצע העולמי עומד על הציון 548 (נכון לשנת 2012).

 

מבנה המבחן

המבחן מורכב מארבעה חלקים שונים אשר בוחנים מגוון נושאים. הראשון, שלו ניתנות שלושים דקות לפיתרון, כולל מטלת כתיבה ובה מוצג טיעון לוגי אשר על הנבדק לנתח. השני, שאלות של חשיבה משולבת, שגם עליו ניתנות שלושים דקות למענה. החלק השלישי הוא החלק הכמותי, שמזכיר את החלק הכמותי במבחני הפסיכומטרי בארץ. בחלק זה 37 שאלות בנושאים מגוונים כמו גיאומטריה, אחוזים, אלגברה ועוד. חלק זה הוא החשוב ביותר במדינת ישראל משום שמרבית מוסדות הלימוד מתייחסים לציון של החלק הזה בלבד. זמן הפיתרון לחלק זה עומד על שעה ו-15 דקות. החלק הרביעי והאחרון, הינו חלק מילולי שמתייחס לשאלות הסקה והבנת הנקרא, שגם עבורו ניתן למועמדים שעה ו15 דקות. הציון לכל חלק והציון המשוכלל הסופי מוענק לנבחנים כבר ביציאה מהמבחן.

 

עלות ומועדים

עלות מבחן ה-GMAT היא 250 דולרים, וישנן שתי דרכים להירשם אליו: הראשונה, במרכז הבחינה בישראל והשנייה, באתר העולמי המקוון (mba). תדירות המבחן גבוהה במיוחד: המבחן מתקיים בין פעמיים שלוש בשבוע בכל ימות השנה. על הנבחנים אשר מבקשים להיבחן במועד נוסף נדרש לחכות 31 ימים בין מבחן למבחן, ועד לחמש פעמים בשנה אחת. ניתן למצוא מבחנים לדוגמא רבים ברחבי הרשת, או לחילופין לבצע קורס הכנה ייעודי באחד מהמכונים המובילים בארץ.